Bästa clear whey 2026

Av SefaPublicerad

Vårt val

8,6 / 10

Star Nutrition Clear Whey, 500 g

Star Nutrition Clear Whey, 500 g

Billigast per gram protein på sidan, och en kort ingredienslista: isolat, äppelsyra, arom, sötning, salt och färg.

Läs hela omdömet längre ner

Per portion

30,9 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

16

Kr per portion

18,46 kr

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Knapparna går till Gymgrossisten och Bodystore. Jag kan få provision när du köper via en länk här, och det ändrar inte ordningen. Så tjänar sidan pengar.

Kort sammanfattningAlla sex rangordnade. Priser kontrollerade 30 september 2026.
#ProduktPrisPer portionKr / 100 gKr per portion
1Star Nutrition Clear Whey, 500 g299 kr30,9 g pulver73,8318,46 kr
2Scitec Nutrition Iso Whey Clear, 1025 g699 kr30,1 g pulver82,1620,54 kr
3Applied Nutrition Clear Whey, 875 g629 kr29,4 g pulver84,5121,13 kr
4Star Nutrition Clear Whey Protein Shot, 12 x 100 ml235 kr125 ml97,9224,48 kr
5Holistic Clear Whey vassleproteinisolat, 400 g429 kr29,2 g pulver125,4431,36 kr
6Bloom Clear Protein Collagen, 250 g249 kr34,2 g pulver136,4434,11 kr

Clear whey säljs till den som inte vill ha en mjölkig shake. Jag ville veta två saker: vad det egentligen är man dricker, och hur mycket mer det kostar att få proteinet som saft i stället för som mjölkdrink.

Jag gick igenom alla klara proteinpulver och drycker som Gymgrossisten och Bodystore har, räknade olika smaker av samma pulver som en produkt och sorterade bort paket och flerpack. Sedan läste jag näringstabellen och ingredienslistan på varje svensk produktsida. Optimum Nutritions Clear Vegan Protein var slut i båda butikerna och är ärtprotein. Clear Beef Protein Isolate från ProSupps finns bara hos Gymgrossisten, var slut där och är nötköttsprotein. Båda fick åka ut. Kvar blev sex. Fem är pulver och en är en färdig shot, som jag räknar på samma sätt som pulvren. Bloom blandar i kollagen, och där räknar jag bara vasslen. Applied Nutritions Clear Whey finns bara hos Gymgrossisten, men fick vara med ändå. Jag har inte smakat dem, så det jag skriver om smak kommer från tillverkarnas egen text.

Vad clear whey är

Clear whey är vassleproteinisolat som gjorts surt. En vanlig vassledryck blir grumlig, bland annat av proteiner som klumpat ihop sig när vasslen värmebehandlats. Sänker man pH:t får proteinerna samma laddning och stöter bort varandra, och då håller de sig lösta i en klar vätska. LaClair och Etzel testade det 2010: vid pH 3,6 och lägre var alla deras vassledrycker klara, även efter upphettning. Därför står det en syra i ingredienslistan på fem av de sex här, oftast äppelsyra. Resultatet smakar mer saft än shake.

Ibland beskrivs clear whey som hydrolyserad vassle, alltså protein som redan delats upp i kortare bitar. Det stämmer bara för en av produkterna här: Applied Nutritions Clear Whey är den enda med hydrolyserat vassleprotein på etiketten. De andra är vanligt isolat som gjorts surt. Proteinet i glaset är detsamma som i en vanlig vassleshake, och jag har inte hittat något som tyder på att det bygger mer eller mindre muskler.

Clear wheyVanligt vassleisolat
Blandas medKallt vatten, blir tunn och klarVatten eller mjölk, blir krämig
SmakSyrlig och fruktigChoklad, vanilj eller osmaksat
Billigast per 25 g protein18,46 kr16,63 kr
I gröt och smoothieGår, men smaken är surPassar bra
Efter ett varmt passLätt att dricka mycket avKan kännas tung
Protein och laktosSamma vassleproteiner, lite laktosSamma vassleproteiner, lite laktos

Vad det kostar jämfört med vanligt isolat

Det billigaste vanliga vassleisolatet i min jämförelse av proteinisolat är Vitapranas Grass-fed, 66,52 kr per 100 gram protein när jag kollade priset 22 september 2026. Den billigaste clear whey, Star Nutritions Clear Whey, kostar 73,83 kr, alltså 11 procent mer. Det är mindre skillnad än jag trodde. Vitapranas Grass-fed är dessutom osmaksat, och ett smaksatt pulver kostar oftast mer. Den dyraste här, Bloom, kostar 2,1 gånger så mycket per gram protein som det vanliga isolatet. Å andra sidan är tre av de klara billigare än Scitecs 100 % Whey Isolate, som är ett vanligt isolat med vaniljsmak.

Kronor per 25 gram protein
  • Star Nutrition18,46 kr
  • Scitec20,54 kr
  • Applied21,13 kr
  • Star shot24,48 kr
  • Holistic31,36 kr
  • Bloom34,11 kr
  • Vanligt isolat16,63 kr

Billigaste butiken för varje produkt. Den röda stapeln är Vitapranas Grass-fed från jämförelsen av proteinisolat, osmaksat. Bloom är räknat på vassleproteinet.

Varför jag räknar på 25 gram protein

Tillverkarnas egna portioner av pulvren ger mellan 20 och 25,7 gram protein. Låter jag var och en välja portion ser den med minst skopa billigast ut, så jag håller alla till 25 gram. ISSN, den internationella idrottsnutritionsföreningen, anger 0,25 till 0,4 gram protein per kilo kroppsvikt och måltid. För någon som väger 80 kilo blir det 20 till 32 gram. I Moores studie från 2009 räckte 20 gram för att maximera muskelproteinsyntesen efter benträning, medan Macnaughton och kollegor 2016 såg mer effekt av 40 än av 20 gram efter träning av hela kroppen. 25 gram är ett rimligt glas, och vill du ha mer tar du mer. Hur mycket du behöver över dagen kan du räkna ut med proteinkalkylatorn.

Sedan rankar jag på kronor per 100 gram protein hos den billigaste av de två butikerna. Star Nutritions Clear Whey kostar 73,83 kr och Bloom 136,44 kr. Per portion blir det 18,46 kr mot 34,11 kr.

Alla sex, rangordnade

Sorterat efter kronor per 100 gram protein hos den billigaste av de två butikerna. De som finns i båda butikerna kostar lika mycket i båda. Applied Nutritions Clear Whey finns bara hos Gymgrossisten.

1Vårt val8,6 / 10
Star Nutrition Clear Whey, 500 g

Star Nutrition Clear Whey, 500 g

Billigast per gram protein på sidan, och en kort ingredienslista: isolat, äppelsyra, arom, sötning, salt och färg.

73,83 kr / 100 g protein

Per portion

30,9 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

16

Kr per portion

18,46 kr

  • Lägst pris per gram protein i testet
  • Kort ingredienslista
  • 0,19 g socker per portion
  • Sötad med aspartam och acesulfam-K
  • Liten påse, 16 portioner

Mitt omdöme

Det här är den billigaste clear whey jag hittade, 73,83 kr per 100 gram protein. Ingredienslistan är kort: vassleproteinisolat, äppelsyra som gör drycken sur och klar, arom, aspartam och acesulfam-K, salt och färg. Passionfruit Peach har 81 gram protein per 100 gram. Tillverkarens portion på 25 gram ger bara 20 gram protein, så för 25 gram behöver du 31 gram pulver, och då räcker påsen 16 gånger. Sockret är 0,6 gram per 100 gram, ungefär 0,19 gram per portion, och Star Nutrition skriver själva att pulvret inte är helt laktosfritt. Salt står också i ingredienslistan, 0,29 gram per portion. Det som talar emot den är aspartamet, som den som har PKU ska undvika, och att det saknas skumdämpare. Vill du ha en clear whey är det ändå den här jag skulle köpa. Samma pris i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

2Störst förpackning7,9 / 10
Scitec Nutrition Iso Whey Clear, 1025 g

Scitec Nutrition Iso Whey Clear, 1025 g

Stor burk som räcker 34 portioner. Kallas laktosfri, men ingredienslistan har ett gräddpulver med skummjölk.

82,16 kr / 100 g protein

Per portion

30,1 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

34

Kr per portion

20,54 kr

  • 34 portioner per burk
  • Skumdämpare i pulvret
  • 0,15 g socker per portion
  • Gräddpulver med skummjölk, trots att den kallas laktosfri
  • Sötad med sukralos och acesulfam-K

Mitt omdöme

Scitecs clear whey är 95 procent vassleisolat enligt ingredienslistan, och Blueberry har 83 gram protein per 100 gram. Burken på 1 025 gram räcker 34 portioner à 25 gram protein, flest av pulvren här. Proteinet kostar 82,16 kr per 100 gram, 11 procent mer än Star Nutritions Clear Whey, så den stora burken gör den inte billigare. Produktsidan kallar pulvret fritt från laktos och socker, och tabellen anger 0,5 gram socker per 100 gram. Ändå innehåller ingredienslistan ett gräddpulver med skummjölkspulver, glukossirap och socker. Mängden är liten, ungefär 0,15 gram socker per portion, men laktosfri skulle jag inte kalla den. Syran är äppelsyra, sötningen sukralos och acesulfam-K, och det finns ett skumdämpande medel. Blåbärssmaken är färgad med briljantblått. Samma pris i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

De två första är båda vanligt isolat som gjorts surt, och skillnaden sitter i förpackningen. Scitecs Iso Whey Clear räcker 34 portioner mot 16, men kostar 11 procent mer per gram protein än Star Nutritions Clear Whey. Jag hade själv tagit påsen och köpt en ny när den tar slut. Vill du ha den renaste ingredienslistan av de tre billigaste är det Applied Nutritions Clear Whey på plats tre, utan gräddpulver och med skumdämpare, för 21,13 kr per portion.

37,7 / 10
Applied Nutrition Clear Whey, 875 g

Applied Nutrition Clear Whey, 875 g

Hydrolyserat vassleprotein, 85,1 g protein per 100 g, med skumdämpare. Finns bara hos Gymgrossisten.

84,51 kr / 100 g protein

Per portion

29,4 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

29

Kr per portion

21,13 kr

  • Kort ingredienslista utan mjölkpulver
  • Skumdämpare i pulvret
  • 29 portioner per burk
  • Bara hos Gymgrossisten
  • Sötad med sukralos och stevia

Mitt omdöme

Applied Nutrition är den enda här som skriver hydrolyserat vassleprotein på etiketten, 95 procent av pulvret. Hydrolyserat betyder att proteinet redan är delvis sönderdelat i kortare bitar, vilket gör att det löser sig lättare i vatten. För musklerna har jag inte sett att det spelar någon roll. Tabellen är densamma för alla smaker: 85,1 gram protein per 100 gram, så 29 gram pulver ger 25 gram protein och burken räcker 29 portioner. Det kostar 84,51 kr per 100 gram protein, 14 procent mer än Star Nutritions Clear Whey. Syran är citronsyra och äppelsyra, sötningen sukralos och stevia, och kiseldioxid finns med som skumdämpare. Sockret är 0,95 gram per 100 gram, ungefär 0,28 gram per portion. Jag gillar ingredienslistan, den är kort och utan gräddpulver. Just nu går den bara att köpa hos Gymgrossisten.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

4Färdig att dricka7,0 / 10
Star Nutrition Clear Whey Protein Shot, 12 x 100 ml

Star Nutrition Clear Whey Protein Shot, 12 x 100 ml

Färdig shot med 20 g beta-laktoglobulin per flaska. 97,92 kr per 100 g protein om du köper tolvpacket.

97,92 kr / 100 g protein

Per portion

125 ml

Ger

25 g protein

Portioner

9

Kr per portion

24,48 kr

  • Färdig att dricka, inget pulver att blanda
  • 97,92 kr per 100 g protein i tolvpack
  • Konserveringsmedel
  • Sötad med sukralos och acesulfam-K
  • Dyr per gram om du köper en flaska i taget

Mitt omdöme

Shoten är den enda färdiga drycken på sidan. En flaska på 100 ml ger 20 gram protein, och proteinet är beta-laktoglobulin, det vanligaste av vassleproteinerna, utrenat för sig. För att hålla den till samma 25 gram som pulvren räknar jag med 125 ml, alltså lite mer än en flaska. Tolvpacket kostar 235 kronor, 97,92 kr per 100 gram protein. Köper du en enstaka flaska för 28 kronor blir det 140,00 kr. Det mesta av flaskan är vatten, och för att den ska hålla i skåpet finns kaliumsorbat och natriumbensoat med. Syran är fosforsyra och äppelsyra och sötningen sukralos och acesulfam-K. Produktsidan skriver att beta-laktoglobulin har mer leucin än vanlig vassle, men jag har inte hittat någon studie som visar att det ger mer muskler. Den är bra att ha i gymväskan en dag när du inte hinner blanda något. Som daglig proteinkälla skulle jag inte köpa den, tolv flaskor räcker inte länge och tre av pulvren är billigare per gram. Samma pris i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Från och med shoten blir det dyrare. Star Nutritions shot kostar 24,48 kr per portion och de två som kommer efter är ännu dyrare, Holistics Clear Whey 1,7 och Bloom 1,8 gånger så mycket per gram protein som Star Nutritions Clear Whey. De har var sitt skäl att finnas, men priset är inte ett av dem.

5Minst socker6,6 / 10
Holistic Clear Whey vassleproteinisolat, 400 g

Holistic Clear Whey vassleproteinisolat, 400 g

Minst socker i testet, 0,12 g per 100 g, tillsatt laktas och stevia. Men 125,44 kr per 100 g protein.

125,44 kr / 100 g protein

Per portion

29,2 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

13

Kr per portion

31,36 kr

  • Minst socker per portion i testet
  • Tillsatt laktas
  • Sötad med stevia
  • 1,7 gånger så dyr per gram protein som Star Nutritions Clear Whey
  • Liten påse, 13 portioner

Mitt omdöme

Holistic har minst socker av pulvren, 0,12 gram per 100 gram eller ungefär 0,04 gram per portion. Laktas är tillsatt, sötningen är stevia och syran äppelsyra. Med 85,5 gram protein per 100 gram har Mango och Litchi mest protein per gram på sidan, och Fläder och citron har ännu lite mer. Är du mycket känslig för laktos, eller vill slippa sukralos och aspartam, är det den här jag skulle välja. För alla andra är priset svårt att försvara: 400 gram för 429 kronor blir 125,44 kr per 100 gram protein, 1,7 gånger så mycket som Star Nutritions Clear Whey. För 25 gram protein går det åt 29 gram pulver, så påsen räcker 13 portioner. Etiketten är lite slarvig: texten säger 25 gram pulver per portion, tabellen räknar på 30 gram. Samma pris i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

6Med kollagen5,8 / 10
Bloom Clear Protein Collagen, 250 g

Bloom Clear Protein Collagen, 250 g

Vassleisolat blandat med kollagen. Räknat på vasslen dyrast på sidan, och den minsta påsen.

136,44 kr / 100 g protein

Per portion

34,2 g pulver

Ger

25 g protein

Portioner

7

Kr per portion

34,11 kr

Räknat på vassleproteinet: högst 73 g per 100 g pulver. Etikettens protein inkluderar kollagen.

  • Ingen syra i ingredienslistan
  • Tillsatt kalcium och zink
  • 0,07 g socker per portion
  • En del av proteinet är kollagen, ungefär 23 procent
  • Dyrast per gram vassleprotein i testet
  • Liten påse, 7 portioner

Mitt omdöme

Bloom blandar vassleproteinisolat med kollagenpeptider från nöt, 73 och 22 procent av pulvret. Etiketten anger 80 gram protein per 100 gram, men ungefär 23 procent av proteiningredienserna är kollagen. Kollagen saknar aminosyran tryptofan och är inget fullvärdigt protein, så jag räknar bara vasslen. Eftersom inget isolat är rent protein kan det vara högst 73 gram vassleprotein per 100 gram, och den siffran, som är snäll mot Bloom, ger 136,44 kr per 100 gram protein, dyrast på sidan. Räknat på etikettens totala protein blir det 124,50 kr. Påsen på 250 gram räcker 7 portioner à 25 gram vassleprotein. Kalcium och zink är tillsatt, sötningen är sukralos, och till skillnad från de andra står ingen syra i ingredienslistan. Vill du ha kollagen tycker jag att du ska köpa det separat och ta vasslen för sig. Samma pris i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

När priset är värt det

Jag tycker att clear whey är värt de extra kronorna i två lägen. Det första är sommar, eller vilket varmt pass som helst, när en mjölkig shake är det sista du vill ha. Det andra är om du inte tycker om smaken eller konsistensen i vanliga shakes, eller tycker att de känns tunga i magen, och därför hoppar över dem. Protein du faktiskt dricker slår billigt protein som står kvar i skåpet.

Ska du blanda proteinet i gröt, kvarg eller en smoothie med banan och havre skulle jag köpa ett vanligt isolat eller ett koncentrat. Den sura fruktsmaken passar sällan där, och du betalar för en egenskap du inte använder. Vill du ha något som tas upp långsamt till kvällen är kaseinprotein alternativet.

Syra, sötning och tänderna

En clear whey är en sur dryck. Syran står i ingredienslistan på fem av de sex: äppelsyra i Star Nutritions Clear Whey, Scitecs Iso Whey Clear och Holistics Clear Whey, citronsyra och äppelsyra i Applied Nutritions Clear Whey och fosforsyra och äppelsyra i Star Nutritions shot. Bloom listar ingen syra. 1177 skriver att sura drycker som juice, läsk och energidryck ger frätskador på tänderna, och en clear whey hör till samma sort. Jag har inte hittat någon studie på just proteindrycker och tänder, men jag skulle behandla den som saft: drick upp den i stället för att smutta en hel timme, skölj munnen med vatten efteråt och vänta minst en timme innan du borstar tänderna.

Alla sex är sötade. Aspartam och acesulfam-K i Star Nutritions Clear Whey, sukralos och acesulfam-K i Scitecs Iso Whey Clear och Star Nutritions shot, sukralos och stevia i Applied Nutritions Clear Whey, stevia i Holistics Clear Whey och sukralos i Bloom. Sötningsmedlen är godkända och jag är inte orolig för dem i de här mängderna. Star Nutritions Clear Whey innehåller aspartam, som är en källa till fenylalanin och ska undvikas av den som har PKU. Vill du ha stevia och inget annat är Holistics Clear Whey den enda.

Skummet

Tunn vassledryck skummar när man skakar den. Fyra av pulvren har ett skumdämpande medel, Scitecs Iso Whey Clear, Applied Nutritions Clear Whey, Holistics Clear Whey och Bloom. Star Nutritions Clear Whey har inget. Mitt råd är att skaka kort, eller röra med sked, och låta glaset stå en minut innan du dricker.

Vanliga frågor

Är clear whey bättre än vanlig vassle?

För musklerna har jag inte hittat någon skillnad. Det är samma vassleproteiner, bara gjorda sura så att de löser sig till en klar dryck. Du betalar för en dryck som smakar saft, och som många tycker känns lättare i magen än en mjölkig shake. Tycker du om vanliga shakes finns ingen anledning att byta.

Innehåller clear whey laktos?

Lite. I ett isolat utan tillsatt socker är sockret på etiketten i stort sett laktos, och pulvren här ger mellan 0,04 och 0,28 gram socker per portion. EFSA bedömde 2010 att de flesta med laktosintolerans tål 12 gram laktos på en gång, men att en del reagerar under 6 gram. Holistics Clear Whey och Bloom har dessutom tillsatt laktas. Mjölkproteinallergi är något annat, och då ska du inte ta vassle alls.

Varför skummar clear whey?

Vassleprotein i vatten bildar skum när du skakar, och i en tunn, klar dryck syns det mer än i en tjock shake. Därför har fyra av de fem pulvren här ett skumdämpande medel. Mitt tips är att skaka kort, eller röra med sked, och låta drycken stå en minut innan du dricker.

Räknas kollagen som protein?

På etiketten ja, men kollagen saknar den essentiella aminosyran tryptofan och har mycket lite leucin. Det räknas därför inte som ett fullvärdigt protein. En studie från 2019 räknade ut att upp till en dryg tredjedel av proteinet i kosten kan komma från kollagen utan att aminosyrabehovet blir lidande, men för att bygga muskler är det vasslen som gör jobbet.

Hur mycket clear whey ska jag ta?

ISSN anger 0,25 till 0,4 gram protein per kilo kroppsvikt och måltid, vilket blir 20 till 40 gram för de flesta vuxna. Jag räknar med 25 gram för alla produkter på sidan. Hur mycket du behöver över hela dagen kan du räkna ut i proteinkalkylatorn.

Källor

  1. 1.Ingredients and pH are key to clear beverages that contain whey protein. LaClair CE, Etzel MR, Journal of Food Science, 2010
  2. 2.International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Jäger R et al., Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017
  3. 3.Ingested protein dose response of muscle and albumin protein synthesis after resistance exercise in young men. Moore DR et al., American Journal of Clinical Nutrition, 2009
  4. 4.The response of muscle protein synthesis following whole-body resistance exercise is greater following 40 g than 20 g of ingested whey protein. Macnaughton LS et al., Physiological Reports, 2016
  5. 5.Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Paul C, Leser S, Oesser S, Nutrients, 2019
  6. 6.Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA Journal, 2010
  7. 7.Frätskador på tänderna. 1177
  8. 8.Priser, förpackningsstorlekar och näringsinnehåll avlästa på gymgrossisten.com och bodystore.com 30 september 2026. Gymgrossisten och Bodystore

Priserna kontrollerades 30 september 2026 och kan ha ändrats sedan dess. Se alltid priset i butiken innan du köper. Ordningen följer samma metod som resten av sidan.

Innehållet på den här sidan är allmän information och ersätter inte medicinsk rådgivning. Läs hela ansvarsfriskrivningen.