Bästa jordnötssmör 2026

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Knapparna går till Gymgrossisten och Bodystore. Jag kan få provision när du köper via en länk här, och det ändrar inte ordningen. Så tjänar sidan pengar.
Kort sammanfattningAlla 9 rangordnade. Priser kontrollerade 4 oktober 2026.
| # | Produkt | Pris | Vikt | Kr / kg | Kr per 30 g |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Star Nutrition Peanut Butter 1 kg, Smooth | 119 kr | 1 kg | 119 | 3,57 kr |
| 2 | Star Nutrition Peanut Butter 1 kg, Crunchy | 119 kr | 1 kg | 119 | 3,57 kr |
| 3 | Weider Jordnötssmör 1 kg | 129 kr | 1 kg | 129 | 3,87 kr |
| 4 | Healthyco Eco Crunchy Peanut Butter 350 g | 50 kr | 350 g | 143 | 4,29 kr |
| 5 | Kung Markatta Jordnötssmör utan salt 360 g | 59 kr | 360 g | 164 | 4,92 kr |
| 6 | Kung Markatta Jordnötssmör med salt 360 g | 59 kr | 360 g | 164 | 4,92 kr |
| 7 | Star Nutrition Peanut Butter Squeeze 300 g | 59 kr | 300 g | 197 | 5,90 kr |
| 8 | Superfruit Foods Jordnötssmör eko 500 g | 99 kr | 500 g | 198 | 5,94 kr |
| 9 | Lode Pocket Peanut Butter 80 g | 39 kr | 80 g | 488 | 14,63 kr |
Ett jordnötssmör ska vara jordnötter och helst ingenting annat. Jag läste etiketten på 13 produkter hos Gymgrossisten och Bodystore, och nio av dem fick plats på listan. Ingen av de jag listar har palmolja eller tillsatt socker i ingredienslistan, så det som skiljer dem åt är pris, salt och protein.
Sju av de nio finns hos båda butikerna. Där tar de exakt samma pris, så knapparna visar samma summa och det finns ingen billigare butik att jaga. De två som bara finns hos Bodystore har en knapp. Jordnötsbars, proteinbars med jordnötssmak och pulver som PB2 har jag inte räknat med, de är inte något man breder på en macka. Proteinbars har sin egen sida om proteinbars.
Så räknar jag kronor per kilo
Förpackningarna väger från 80 g till 1 kg, så kronor per förpackning säger ingenting. Jag räknar kronor per kilo hos den billigaste butiken och visar vad 30 g kostar. Etiketterna är inte överens om vad en portion är: Weider räknar 15 g, Lode 20 g och resten anger bara per 100 g. Jag håller alla till 30 g om dagen, vilket är två av Weiders portioner. Behöver du veta hur mycket protein du ska ha totalt finns en proteinkalkylator.
Går två produkter lika på kronor per kilo, kommer den med minst salt först. De två burkarna från Star Nutrition har samma etikett och samma pris, och där låter jag den släta gå före crunchy. Räknar jag i stället kronor per 100 g protein ligger Star Nutrition kvar överst på 43 kr. Kung Markattas osaltade går förbi Healthyco, eftersom den har 32 g protein per 100 g mot 24,2.
- Star slätt119 kr
- Star crunchy119 kr
- Weider129 kr
- Healthyco143 kr
- Markatta utan164 kr
- Markatta med164 kr
- Star tub197 kr
- Superfruit198 kr
- Lode488 kr
Burkarna ligger mellan 119 och 198 kr per kilo. Tuben kostar 197 och fickpacken 488.
Star Nutrition kostar 119 kr per kilo och Lode 488 kr, 4,1 gånger så mycket. Mellan den billigaste och dyraste burken är skillnaden 79 kr per kilo. De ekologiska burkarna kostar mellan 164 och 198 kr per kilo.
Burk eller tub
| Burk | Tub och fickpack | |
|---|---|---|
| Kr per kilo | 119 | 197 och 488 |
| Kr för 30 g | 3,57 kr | 5,90 kr och 14,63 kr |
| Vikt | 1 kg | 300 g och 80 g |
| Räcker vid 30 g om dagen | 33 dagar | 10 dagar och 2 dagar |
| Protein per 100 g | 28 g | 30 g och 25,3 g |
| Salt per 100 g | 0 g | 0 g och 1,5 g |
Jag köper burk hemma. Tuben kostar 1,7 gånger så mycket per kilo som burken från samma tillverkare, och fickpacken 2,5 gånger så mycket som tuben. Förpackningen är det du betalar för, inte smöret.
Alla 9, rangordnade
Sorterat efter kronor per kilo hos den billigaste butiken. Vid lika pris går den med minst salt först. Hos de sju som finns hos båda butikerna är priset detsamma.

Star Nutrition
Peanut Butter 1 kg, Smooth
119 kr per kilo, 3,57 kr för 30 g. Samma pris i båda butikerna.
- Lägst pris per kilo på sidan
- Bara jordnötter i ingredienslistan
- Samma pris i båda butikerna
- Stor burk, 1 kg på en gång
- Rör om oljan som skiljer sig
Mitt omdöme
Jag har provat många jordnötssmör genom åren, men den här burken är något annat. 119 kr per kilo, 3,57 kr för 30 g, det är det billigaste jag hittat i jämförelsen. Ingredienslistan är ren: rostade jordnötter och inget annat, och etiketten anger 28 g protein per 100 g och inget salt. Jag gillar att den är så där krämig och lätt att bre, den fastnar inte i gommen som vissa andra. Burken väger 1 kg och räcker 33 dagar om du tar 30 g om dagen, vilket känns smidigt att få in i vardagen. Samma pris i båda butikerna, så jag har ingen billigare butik att peka på. Weider på plats tre har samma näringsvärden och kostar 10 kr mer per kilo, så det är bara priset som skiljer. Hade jag behövt välja en burk att ställa i skafferiet, så är det den här.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Star Nutrition
Peanut Butter 1 kg, Crunchy
Samma burk som ettan, med bitar. 119 kr per kilo, 3,57 kr för 30 g.
- Samma pris och etikett som den släta
- Bara jordnötter i ingredienslistan
- Samma pris i båda butikerna
- Stor burk, 1 kg på en gång
- Rör om oljan som skiljer sig
Mitt omdöme
Samma etikett som den släta burken på plats ett, men här får du bitar av jordnöt i varje sked. Den kostar exakt lika mycket per kilo, och näringsvärdena är desamma, så det handlar verkligen bara om vad du föredrar i munnen. Jag hade inte kunnat rangordna dem på något annat än konsistensen, så den släta fick plats ett för att den är den enklaste burken att använda. Den här kräver lite mer tuggmotstånd, vilket jag gillar när jag tar den direkt ur burken, men den är inte lika smidig att bre på en macka. Gillar du bitar tar du den här utan att betala för det. Samma pris i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
De två överst är samma burk, så valet mellan dem är slätt eller crunchy. Weider på plats tre har samma näringsvärden och kostar 0,30 kr mer för 30 g. Det blir 110 kronor på ett år om du äter en portion varje dag. Jag hade tagit Star Nutrition, men Weider är inget dåligt köp.

Weider
Jordnötssmör 1 kg
Slätt, 129 kr per kilo, 3,87 kr för 30 g. Samma pris i båda butikerna.
- Bara jordnötter i ingredienslistan
- 28 g protein per 100 g
- Näringsvärden även per liten portion
- 10 kr mer per kilo än Star Nutrition
- Stor burk, 1 kg på en gång
Mitt omdöme
Jag har testat många jordnötssmör, och Weider här på sista plats är helt okej men inte mer. Ingredienslistan är ren med bara jordnötter, inget salt och 28 g protein per 100 g, exakt samma näringsvärden som vinnaren på plats ett. Det som stör mig är priset, 10 kr mer per kilo, alltså 0,30 kr mer för 30 g, vilket känns onödigt när burkarna är så lika. Weider skriver näringsvärdena per 15 g också, vilket gör det lätt att räkna för den som håller koll på kalorierna. Jag räknar om allt till 30 g i mitt huvud ändå, men det är smidigt att ha båda måtten. Konsistensen är krämig och lätt att bre, men smaken är lite intetsägande jämfört med andra jag provat. Samma pris i båda butikerna, så det handlar inte om att spara in på frakten. Hade priset varit samma som ettan, hade jag kanske valt den här, men nu blir det Star Nutrition.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Healthyco
Eco Crunchy Peanut Butter 350 g
Crunchy i mindre burk, 143 kr per kilo. Samma pris i båda butikerna.
- 50 kr för hela burken
- Crunchy
- Samma pris i båda butikerna
- Minst protein, 24,2 g per 100 g
- Tillsatt salt, 0,7 g per 100 g
Mitt omdöme
En liten burk som kostar 50 kr och räcker 11 dagar. Det blir 143 kr per kilo, 24 kr mer per kilo än Star Nutrition. Etiketten anger 99,3 procent jordnöt och 0,7 procent salt, och protein 24,2 g per 100 g, lägst av alla på listan. Sockerarterna står på 7 g per 100 g och kommer från jordnötterna. Ingen annan jämförbar burk är så billig att prova. Samma pris i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Kung Markatta
Jordnötssmör utan salt 360 g
Ekologiskt och utan salt, 32 g protein per 100 g. 164 kr per kilo. Finns bara hos Bodystore.
- Ekologiskt
- 32 g protein per 100 g
- Inget salt
- 1,4 gånger så dyrt per kilo som ettan
- Finns bara hos Bodystore
Mitt omdöme
Ekologiskt slätt jordnötssmör med enbart rostade jordnötter. Det har mest protein av alla, 32 g per 100 g, och inget salt. Du betalar 164 kr per kilo, 45 kr mer per kilo än Star Nutrition, för det ekologiska och för proteinet. Per 100 g protein blir det 51 kr, mot 43 kr för ettan. Finns bara hos Bodystore, så här finns inget annat ställe att jämföra med.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Kung Markatta
Jordnötssmör med salt 360 g
Ekologiskt med havssalt, 164 kr per kilo. Samma pris i båda butikerna.
- Ekologiskt
- 30 g protein per 100 g
- Samma pris i båda butikerna
- Tillsatt havssalt, 1 g salt per 100 g
- 1,4 gånger så dyrt per kilo som ettan
Mitt omdöme
Samma ekologiska jordnötssmör som plats fem, men med havssalt, 1 g salt per 100 g. Det kostar exakt lika mycket per kilo, och därför ligger den efter. Skillnaden mellan butikerna är att den här finns hos båda, medan den osaltade bara finns hos Bodystore. Handlar du hos Gymgrossisten är det den här du kan välja. Samma pris i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Kung Markattas två burkar kostar lika mycket per kilo, och skillnaden är saltet: 1 g per 100 g i den ena och 0 i den andra. Näst kommer Star Nutritions tub, som kostar 2,33 kr mer för 30 g än burken hos samma tillverkare. Där betalar jag för förpackningen.

Star Nutrition
Peanut Butter Squeeze 300 g
Klämtub med bara jordnötter, 197 kr per kilo. Samma pris i båda butikerna.
- Klämtub utan kladd
- Bara jordnötter i ingredienslistan
- 30 g protein per 100 g
- 1,7 gånger så dyr per kilo som burken
- Räcker bara 10 dagar
Mitt omdöme
Samma tillverkare som ettan, men i en klämtub som går att ha i väskan. Ingredienslistan har bara rostade jordnötter, inget salt och 30 g protein per 100 g, lite mer än i burken. Tuben kostar 197 kr per kilo, 1,7 gånger så mycket som Star Nutritions burk. Det är priset för förpackningen, och en tub räcker 10 dagar. Jag skulle köpa en för resan och burken för hemma. Samma pris i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Superfruit Foods
Jordnötssmör eko 500 g
Ekologiskt med små bitar och himalayasalt, 198 kr per kilo. Finns bara hos Bodystore.
- Ekologiskt
- Små bitar av jordnöt
- 29 g protein per 100 g
- Finns bara hos Bodystore
- Tillsatt himalayasalt, 0,9 g salt per 100 g
Mitt omdöme
Ekologiskt crunchy jordnötssmör med himalayasalt, 0,9 g salt per 100 g och 29 g protein. Det kostar 198 kr per kilo, 34 kr mer per kilo än Kung Markattas saltade burk, och ingredienslistan anger inte hur stor andel jordnötter det är. Tillverkaren skriver att oljan kan lägga sig överst och att man rör om. Burken räcker 16 dagar. Finns bara hos Bodystore.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Lode
Pocket Peanut Butter 80 g
Liten fickpack, 488 kr per kilo. Samma pris i båda butikerna.
- Får plats i fickan
- Näringsvärden per 20 g
- Samma pris i båda butikerna
- 4,1 gånger så dyr per kilo som ettan
- Räcker bara 2 dagar
Mitt omdöme
En fickpack på 80 g. Den kostar 488 kr per kilo, 4,1 gånger så mycket som Star Nutritions burk, och räcker bara 2 dagar om du tar 30 g om dagen. Etiketten anger 98,5 procent jordnötter och 1,5 g salt per 100 g, mest salt på listan. Sockerarterna står på 11,5 g per 100 g, mer än på någon annan, trots att ingredienserna bara är jordnötter och salt. Jag kan inte förklara det utifrån etiketten. Köp den om du vill ha ett smör i fickan, inte för priset. Samma pris i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Vad forskningen säger om jordnötssmör
Jag letade efter studier på jordnötssmör för sig, eftersom nötstudier ofta lägger jordnötssmör i samma grupp som hela nötter. Jag hittade tre stora kohortstudier, och de är inte överens.
- Nötter i kosten hänger ihop med lägre dödlighetMåttlig
- Jordnötssmör hänger ihop med lägre risk för typ 2-diabetes hos kvinnorSvag
- Jordnötssmör hänger ihop med lägre dödlighetSaknas
Typ 2-diabetes
Jiang och kollegor följde 83 818 kvinnor i Nurses' Health Study i 16 år, och 3 206 av dem fick typ 2-diabetes. De som åt jordnötssmör minst fem gånger i veckan hade 21 procent lägre risk än de som aldrig åt det (relativ risk 0,79). Forskarna justerade för vikt, rökning och motion, men det är en observationsstudie. Kvinnor som äter jordnötssmör kan leva annorlunda på andra sätt.
Dödlighet
Här går studierna isär. I NIH-AARP-studien med 566 398 personer hängde nötter ihop med lägre dödlighet (riskkvot 0,78 för högsta mot lägsta intag), men jordnötssmör gjorde det inte (riskkvot 1,00). Van den Brandt och Schouten fann samma sak i den holländska kohorten med 120 852 personer: jordnötter och trädnötter hängde ihop med lägre dödlighet, jordnötssmör inte. Sammanfattningarna förklarar inte varför, och jag gissar inte.
Det jag tar med mig är att jordnötssmör är mat och inte medicin. Med 30 g från Star Nutrition får du 185 kcal och 8,4 g protein.
Salt, socker och fett på etiketterna
Fem av de nio har inget salt alls. Mest har Lode Pocket Peanut Butter 80 g, 1,5 g per 100 g, vilket är 0,45 g salt på 30 g. Sockerarterna ligger mellan 3,1 och 11,5 g per 100 g, och ingen ingredienslista nämner socker, så siffran gäller sockret i jordnötterna. Livsmedelsverkets databas anger för jordnötssmör i allmänhet 11 g tillsatt socker och 1,2 g salt per 100 g. Det går alltså att hitta sämre jordnötssmör än något på den här listan.
Av fettet är mellan 13 och 22 procent mättat enligt etiketterna, och resten är omättat. Livsmedelsverket skriver att det är bra att minska det mättade fettet om du i stället äter mer omättat. Proteinet ligger mellan 24,2 och 32 g per 100 g, mot 22,6 g i databasens post.
Aflatoxin
Aflatoxiner är mögelgifter som framför allt finns i importerade nötter. Livsmedelsverket skriver att aflatoxin B1 har kopplats till levercancer, men att risken för konsumenter i Sverige är låg, eftersom EU har strikta gränsvärden och gränskontroll. Jag har inte mätt något själv och kan inte säga något om en enskild burk. Livsmedelsverkets råd är att undvika nötter som ser missfärgade eller möglade ut.
Produkterna jag lämnade utanför
Jag läste 13 produktsidor och nio fick plats. Star Nutrition Nötsmör Mixed 350 g är en blandning av jordnötter, mandel och cashewnötter, så det är ett nötsmör och inte ett jordnötssmör. Det kostar 186 kr per kilo. Renée Voltaire Nötsmör Cashewnöt Hasselnöt Jordnöt & Mandel 220 g har fyra sorters nötter i titeln, men ingredienslistan anger bara mandlar, så titeln och etiketten säger olika saker och jag litar inte på någon av dem.
Superfruit Foods Jordnötssmör eko 250 g är samma smör som den större burken ovan, för 236 kr per kilo mot 198 för den på 500 g, och etiketten anger 0,9 g salt per 100 g utan att ingredienslistan nämner salt. Weider Whey Protein White Spread 250 g är en hasselnötskräm med vassleprotein och slut hos båda butikerna när jag kontrollerade.
Vanliga frågor
Hur mycket jordnötssmör kan jag äta om dagen?
Jag räknar med 30 g om dagen. Hos Star Nutrition är det 185 kcal och 8,4 g protein. Jordnötssmör är energität, så jag mäter hellre upp portionen än äter direkt ur burken. Weider skriver sina näringsvärden per 15 g och Lode per 20 g, så jag räknar om dem till samma 30 g.
Måste jag röra om burken?
Ja, ofta. Oljan skiljer sig från jordnötsmassan när burken står. Superfruit Foods och Kung Markatta skriver båda att du ska röra om innan du använder smöret. Star Nutrition skriver att burken inte behöver stå i kylskåp. Kung Markatta skriver att den öppnade, saltade burken är hållbar i 120 dagar.
Är jordnötssmör med salt sämre?
Saltet är litet även i det saltaste. Mest salt har Lode Pocket Peanut Butter 80 g, 1,5 g per 100 g, och på 30 g blir det 0,45 g salt. Fem av de nio har inget salt alls på etiketten. Vill du undvika salt är det ett enkelt val. Kung Markattas saltfria och saltade burk kostar lika mycket per kilo.
Är ekologiskt jordnötssmör värt pengarna?
Tre av de nio är ekologiska. Det billigaste, Kung Markatta Jordnötssmör utan salt 360 g, kostar 164 kr per kilo mot 119 för Star Nutrition, alltså 45 kr mer. Proteinet ligger mellan 24,2 och 32 g per 100 g i hela listan, och de ekologiska ligger inte utanför det. Om du köper ekologiskt av principiella skäl är det en prisfråga, inte en näringsfråga.
Finns det palmolja i jordnötssmör?
Inte i något av de nio jag listar, och ingen av dem har tillsatt socker heller. Livsmedelsverket skriver att glycidylestrar och MCPD-estrar bildas när oljor som palmolja renas vid hög temperatur, och att glycidylestrar kan öka risken för cancer. Det är ett skäl för mig att läsa ingredienslistan och välja burkar som bara har jordnötter.
Källor
- 1.Jiang R m.fl. Nut and peanut butter consumption and risk of type 2 diabetes in women. JAMA, 2002;288(20):2554-2560
- 2.Amba V m.fl. Nut and peanut butter consumption and mortality in the National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study. Nutrients, 2019;11(7):1508
- 3.van den Brandt PA, Schouten LJ. Relationship of tree nut, peanut and peanut butter intake with total and cause-specific mortality: a cohort study and meta-analysis. International Journal of Epidemiology, 2015;44(3):1038-1049
- 4.Livsmedelsdatabasen, jordnötssmör. Livsmedelsverket
- 5.Mögelgifter. Livsmedelsverket
- 6.Mättat fett. Livsmedelsverket
- 7.Glycidylestrar och 2- och 3-MCPD-estrar i bland annat palmolja. Livsmedelsverket
- 8.Priser, förpackningsstorlekar och näringsinnehåll avlästa på gymgrossisten.com och bodystore.com 4 oktober 2026. Gymgrossisten och Bodystore
Priserna kontrollerades 4 oktober 2026 och kan ha ändrats sedan dess. Se alltid priset i butiken innan du köper. Ordningen följer samma metod som resten av sidan.
Innehållet på den här sidan är allmän information och ersätter inte medicinsk rådgivning. Läs hela ansvarsfriskrivningen.