Bästa proteinbar 2026
Vårt val
0,63 kr / g protein9,0 / 10

Star Nutrition Protein Block Creamy Peanut, 12 x 60 g
29 gram protein per bar, mest i testet, och lägst pris per gram protein. Polyolerna står i tabellen: 12 gram.
Protein per bar
29 g
Socker / polyoler
1,1 g / 12 g
Kr per bar
18,25 kr
Kr per 20 g protein
12,59 kr
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Knapparna går till Gymgrossisten och Bodystore. Jag kan få provision när du köper via en länk här, och det ändrar inte ordningen. Så tjänar sidan pengar.
Kort sammanfattningAlla åtta rangordnade. Priser kontrollerade 30 september 2026.
| # | Produkt | Pris | Protein / bar | Socker / bar | Kr / g protein |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Star Nutrition Protein Block Creamy Peanut, 12 x 60 g | 219 kr | 29 g | 1,1 g | 0,63 |
| 2 | Goodlife Proteinbar Caramel Coco, 15 x 50 g | 219 kr | 16,5 g | 17,4 g | 0,89 |
| 3 | Goodlife Low Sugar Dark Chocolate Brownie, 15 x 50 g | 229 kr | 15,8 g | 2 g | 0,97 |
| 4 | Star Nutrition Protein Bar Fudge & Sea Salt, 12 x 55 g | 249 kr | 20 g | 1,3 g | 1,04 |
| 5 | Nutramino XL ProteinBar Chocolate, 16 x 74 g | 429 kr | 25 g | 19 g | 1,07 |
| 6 | Star Nutrition Vegan Protein Bar Caramel Chocolate, 12 x 55 g | 239 kr | 17 g | 1,3 g | 1,17 |
| 7 | Barebells Protein Bar Cookies & Cream, 12 x 55 g | 289 kr | 20 g | 1,4 g | 1,20 |
| 8 | Ehrmann High Protein Creatine Bar White Choc-Strawberry, 12 x 60 g | 298 kr | 20,4 g | 2,2 g | 1,22 |
En proteinbar är en bekvämlighet. Jag säger det direkt, för det syns så fort man räknar per gram protein. Den billigaste baren här, Protein Block, kostar 0,63 kr per gram protein. Det billigaste pulvret i min jämförelse av proteinisolat, sojaisolatet, kostar 0,34 kr. Baren är alltså 1,8 gånger så dyr, och Barebells 3,5 gånger. Behöver du bara mer protein är pulver nästan alltid rätt köp. En bar köper du för att den ligger i väskan när du inte hinner äta.
Jag gick igenom proteinbarerna som finns hos både Gymgrossisten och Bodystore och valde en smak per sort. Där en sort säljs både styck och i låda räknade jag på lådan, eftersom den är billigare per bar: Star Nutritions Protein Bar kostar 27 kronor styck och 20,75 kronor i lådan. Lådorna har mellan 12 och 16 bars, så jag jämför dem per gram protein, aldrig per låda. Sedan läste jag näringstabellen och ingredienslistan på båda butikernas svenska produktsidor. Nutramino ProteinBar Crispy var slut i båda butikerna, Swebar saknar näringstabell för smaken som säljs, Corny BIG Protein är en müslibar med mer polyoler än protein och Big 100 från Proteinfabrikken finns bara hos Gymgrossisten och har mer socker än protein, så de fick åka ut. Några andra, som S-Märke, Dumle och ProPud, var dyrare per gram protein än alla som blev kvar. Jag har inte smakat alla, så det jag skriver om smak kommer från tillverkarna.
Varför jag räknar per gram protein
Barerna ger mellan 15,8 och 29 gram protein styck. Jämför man pris per bar ser en liten bar billig ut. Så jag räknar ut vad ett gram protein kostar hos den billigaste butiken och rankar på det. På korten står också vad 20 gram protein kostar, eftersom en vanlig bar ger ungefär så mycket. ISSN anger 0,25 till 0,40 gram protein per kilo kroppsvikt och måltid, och 20 gram ligger i den lägre änden för de flesta vuxna. Hur mycket du behöver över hela dagen kan du räkna ut i proteinkalkylatorn.
- Protein Block0,63 kr
- Goodlife0,89 kr
- Goodlife Low Sugar0,97 kr
- Star Protein Bar1,04 kr
- Nutramino XL1,07 kr
- Star Vegan1,17 kr
- Barebells1,2 kr
- Ehrmann1,22 kr
- Sojaisolat, pulver0,34 kr
Billigaste butiken, åtta bars och det billigaste pulvret från min jämförelse av proteinisolat.
Socker, polyoler och det etiketten inte säger
De flesta proteinbars har nästan inget socker. De är sötade med polyoler, som också kallas sockeralkoholer: maltitol, sorbitol och xylitol. EU räknar även glycerol dit, och det finns i nästan alla bars som fuktighetsbevarande medel. Polyoler tas bara delvis upp i tarmen och ger färre kalorier, men resten jäser i tjocktarmen. Det är därför en del får gaser eller lös mage av proteinbars.
Problemet är att tillverkaren inte måste skriva ut polyolerna i tabellen. Det är frivilligt enligt EU:s regler. Av de åtta bars jag rankat är det fyra som gör det, och de ligger mellan 3,4 och 19,8 gram per bar. Goodlife, Star Nutritions Protein Bar, Nutramino XL och Barebells anger dem inte, fast alla utom Nutramino XL har maltitol eller sorbitol i ingredienslistan. Det du kan gå på är varningen om laxerande effekt, som måste stå på förpackningen när en vara har mer än tio procent tillsatta polyoler.
Hur mycket tål man? Koutsou och Storey gav 1996 försökspersoner mjölkchoklad med 40 gram maltitol på en gång, och det gav gaser, kurrande mage och magknip, men mindre besvär än samma mängd isomalt. När Ruskoné-Fourmestraux och kollegor 2003 lät försökspersoner äta maltitol utspritt över dagen tålde de i snitt runt 90 gram innan de fick diarré eller svåra besvär. Min slutsats är att en bar om dagen sällan är ett problem. Två bars med 19,8 gram var på en gång är något annat. Därför drar jag ner betyget för bars med mycket polyoler eller mycket socker, även när priset per gram är bra.
Alla åtta, rangordnade
Ordningen följer kronor per gram protein hos den billigaste butiken. Betyget väger också in socker och polyoler, så en bar kan ha lägre betyg än baren under. Fem av lådorna kostar olika mycket i butikerna, och det är Bodystore som är dyrare varje gång, så titta på knapparna.

Star Nutrition Protein Block Creamy Peanut, 12 x 60 g
29 gram protein per bar, mest i testet, och lägst pris per gram protein. Polyolerna står i tabellen: 12 gram.
0,63 kr / g protein
Protein per bar
29 g
Socker / polyoler
1,1 g / 12 g
Kr per bar
18,25 kr
Kr per 20 g protein
12,59 kr
- Lägst pris per gram protein i testet
- 29 g protein per bar
- Polyolerna redovisas i tabellen
- Kollagen i proteinblandningen, andel okänd
- 12 g maltitol och andra polyoler per bar
- Bara två smaker
Mitt omdöme
Ingen bar här ger mer protein för pengarna. Varje bar på 60 gram har 29 gram protein, mest av alla åtta, och lådan kostar 219 kronor, alltså 0,63 kr per gram protein och 12,59 kr för 20 gram. Etiketten redovisar 1,1 gram socker och 12 gram polyoler per bar. Polyolerna är maltitol i chokladöverdraget, och 12 gram i en bar klarar de flesta, men ät inte tre i rad. Det jag vill att du vet är att proteinblandningen består av mjölkprotein, hydrolyserat kollagen och sojaproteinisolat. Kollagen räknas som protein på etiketten men saknar tryptofan, och hur stor andel det är står inte någonstans. Bara två smaker finns. Jag skulle ändå köpa den här före alla andra bars på sidan. Lådan kostar lika mycket i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Goodlife Proteinbar Caramel Coco, 15 x 50 g
Billig per gram protein, 0,89 kr, för att den är sötad med vanligt socker: 17,4 gram per bar, mer än protein.
0,89 kr / g protein
Protein per bar
16,5 g
Socker / polyoler
17,4 g / anges ej
Kr per bar
14,60 kr
Kr per 20 g protein
17,75 kr
- 0,89 kr per g protein
- Inget kollagen i ingredienserna
- Många smaker
- 17,4 g socker per bar, mer än proteinet
- 16,5 g protein per bar
- Sorbitolsirap finns, men polyoler anges inte
Mitt omdöme
Goodlife hamnar högt av en enda anledning: vanligt socker är billigt. Caramel Coco har 16,5 gram protein och 17,4 gram socker per bar, så baren innehåller mer socker än protein. Andra ingrediensen är fruktos-glukossirap, överdraget är vanlig mjölkchoklad och sorbitolsirap finns som stabiliseringsmedel, men polyoler anges inte i tabellen. Det kostar 0,89 kr per gram protein. WHO skriver att under 25 gram fritt socker om dagen ger ytterligare hälsovinster, och en bar tar 69 procent av det. Jag ser den här som godis med protein i. Goodlife Low Sugar på plats tre är samma märke med sockret utbytt mot polyoler, och den kostar 9 procent mer per gram protein. Lådan är 10 kronor billigare hos Gymgrossisten.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Goodlife säljer två bars som ser nästan likadana ut, och de visar bättre än något annat vad valet mellan socker och polyoler handlar om. Samma märke, samma vikt, och sockret i den ena är bytt mot maltitol och sorbitol i den andra.
| Goodlife | Goodlife Low Sugar | |
|---|---|---|
| Protein | 16,5 g | 15,8 g |
| Socker | 17,4 g | 2 g |
| Polyoler | anges ej | 12 g |
| Energi | 194 kcal | 168 kcal |
| Kr per g protein | 0,89 | 0,97 |
Jag skulle ta Low Sugar. Den kostar 9 procent mer per gram protein, men 15,4 gram mindre socker per bar är en större skillnad än den ser ut. Är din mage känslig för maltitol är det tvärtom, och då är den vanliga baren det ärliga valet.

Goodlife Low Sugar Dark Chocolate Brownie, 15 x 50 g
2 gram socker och 12 gram polyoler per bar, redovisat i tabellen. 0,97 kr per gram protein.
0,97 kr / g protein
Protein per bar
15,8 g
Socker / polyoler
2 g / 12 g
Kr per bar
15,27 kr
Kr per 20 g protein
19,32 kr
- 2 g socker per bar
- Polyolerna står i tabellen
- Inget kollagen i ingredienserna
- 12 g polyoler per bar
- Bara 15,8 g protein per bar
- Innehåller vetegluten
Mitt omdöme
Low Sugar är Goodlife med sockret bytt mot maltitol och sorbitol. Dark Chocolate Brownie har 15,8 gram protein, 2 gram socker och 12 gram polyoler per bar, och till skillnad från flera andra märken står polyolerna i tabellen. Proteinet är mjölkprotein och hydrolyserat vetegluten, så baren passar inte den som inte tål gluten. Det kostar 0,97 kr per gram protein och 19,32 kr för 20 gram. En enstaka bar kostar 21 kronor, i lådan blir det 15,27 kronor styck, så köp lådan om du vet att du gillar smaken. 15,8 gram protein per bar är lite för en bar som ska ersätta ett mellanmål. Lådan är 10 kronor billigare hos Gymgrossisten.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Star Nutrition Protein Bar Fudge & Sea Salt, 12 x 55 g
20 gram protein och 1,3 gram socker per bar för 20,75 kr styck i lådan. Samma sorts bar som Barebells, men billigare.
1,04 kr / g protein
Protein per bar
20 g
Socker / polyoler
1,3 g / anges ej
Kr per bar
20,75 kr
Kr per 20 g protein
20,75 kr
- 20 g protein, 1,3 g socker per bar
- Glutenfri enligt produktsidan
- 20,75 kr per bar i lådan
- Polyoler anges inte, fast maltitol finns
- Kollagen i ingredienserna
- 0,8 g salt per bar i den här smaken
Mitt omdöme
Det här är en klassisk proteinbar på 55 gram med 20 gram protein och 1,3 gram socker. Chokladen är sockerfri och sötad med maltitol, och glycerol och oligofruktos står högt i listan. Polyoler anges inte i tabellen, men produktsidan skriver själv att baren innehåller sockeralkoholer. Kollagen finns med, efter mjölkproteinet. Fudge & Sea Salt har 0,8 gram salt per bar, mer än de andra smakerna i samma serie. Per gram protein kostar den 1,04 kr, och Barebells kostar 16 procent mer. En enstaka bar kostar 27 kronor, i lådan 20,75 kronor styck. Vill du ha en vanlig bar med 20 gram protein är det den här jag skulle köpa. Lådan kostar lika mycket i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Nutramino XL ProteinBar Chocolate, 16 x 74 g
Stor bar med 25 gram protein och inga sockeralkoholer, men 19 gram socker och 279 kcal per bar.
1,07 kr / g protein
Protein per bar
25 g
Socker / polyoler
19 g / anges ej
Kr per bar
26,81 kr
Kr per 20 g protein
21,45 kr
- 25 g protein per bar
- Inget maltitol eller sorbitol
- 19 g socker per bar
- 279 kcal per bar
- Kollagen tidigt i ingredienslistan
Mitt omdöme
Nutramino XL väger 74 gram och ger 25 gram protein, och produktsidan lyfter fram att den saknar sockeralkoholer. Det stämmer såtillvida att det inte finns något maltitol i listan. I stället är glukossirap första ingrediens, överdraget är vanlig mjölkchoklad och tabellen anger 19 gram socker per bar, mest av alla åtta. Det är 76 procent av de 25 gram fritt socker om dagen som WHO anger som en bättre gräns. En bar ger 279 kcal, så den är nära en liten måltid. Kollagenhydrolysat står som tredje ingrediens. Per gram protein kostar den 1,07 kr. Tål du inte maltitol men vill ha mycket protein i en bar är det här ett ärligt alternativ, så länge du vet vad sockret innebär. Lådan är 20 kronor billigare hos Gymgrossisten.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Star Nutrition Vegan Protein Bar Caramel Chocolate, 12 x 55 g
Ärt- och sojaprotein, 17 gram per bar, med 3,4 gram polyoler. Den enda baren på sidan utan mjölk.
1,17 kr / g protein
Protein per bar
17 g
Socker / polyoler
1,3 g / 3,4 g
Kr per bar
19,92 kr
Kr per 20 g protein
23,43 kr
- Vegansk, ärt- och sojaprotein
- 3,4 g polyoler per bar
- Glutenfri enligt produktsidan
- 8,8 g fiber från cikoria, kan ge gaser
- 17 g protein per bar
Mitt omdöme
Star Nutritions veganska bar har ärtproteinisolat och sojaproteinisolat, 17 gram protein, 1,3 gram socker och 3,4 gram polyoler per bar. Det är minst polyoler av de fyra bars som anger dem. Första ingrediensen är cikoriarotfiber, och baren har 8,8 gram fiber. Det är bra för mättnaden, men inulin från cikoria ger en del människor gaser, så var försiktig med två om dagen. Sötningen är xylitol, maltitol och stevia. Den kostar 1,17 kr per gram protein, 86 procent mer än Protein Block. Äter du inte mjölk är det här den bar jag skulle välja, och vill du ha mer veganskt protein för pengarna är pulver ännu billigare. Lådan kostar lika mycket i båda butikerna.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Nästa bar är Barebells, som många tänker på först när de hör ordet proteinbar. Lägg etiketten bredvid Star Nutritions Protein Bar på plats fyra och det är svårt att hitta skillnaden. Båda har maltitol i chokladen och kollagen i listan, båda väger 55 gram och de ger lika mycket protein, 20 gram. Lådan med Barebells kostar 40 kronor mer. Tycker du att den smakar bättre är det värt pengarna, men då vet du att det är smaken du betalar för. Star Nutritions veganska bar ovanför är den enda här utan mjölk, och den är 3 procent billigare per gram protein än Barebells.

Barebells Protein Bar Cookies & Cream, 12 x 55 g
20 gram protein och 1,4 gram socker, nästan samma etikett som baren på plats fyra. Du betalar 1,20 kr per gram protein för namnet och smaken.
1,20 kr / g protein
Protein per bar
20 g
Socker / polyoler
1,4 g / anges ej
Kr per bar
24,08 kr
Kr per 20 g protein
24,08 kr
- 20 g protein, 1,4 g socker per bar
- Finns i väldigt många smaker
- 16 procent mer per gram protein än Star Nutrition
- Polyoler anges inte, fast maltitol finns
- Kollagenpeptider i ingredienserna
Mitt omdöme
Barebells Cookies & Cream har 20 gram protein och 1,4 gram socker per bar på 55 gram. Ingredienslistan är nästan densamma som för Star Nutritions Protein Bar: mjölkprotein, choklad sötad med maltitol, glycerol, kollagenpeptider och sukralos, plus isomalto-oligosackarider. Polyoler anges inte i tabellen. Priset är 1,20 kr per gram protein, 16 procent mer än Star Nutritions Protein Bar, som ger lika mycket protein per bar. Barebells är den bar folk brukar nämna när det gäller smak och konsistens, och det är ett rimligt skäl att betala mer, men jag har inte smakat alla åtta och kan inte ranka smak åt dig. På etiketten har den inget som de billigare saknar. Lådan är 6 kronor billigare hos Gymgrossisten.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Ehrmann High Protein Creatine Bar White Choc-Strawberry, 12 x 60 g
19,8 gram polyoler per bar, nästan lika mycket som proteinet, och maltitol står först i ingredienslistan. Dyrast per gram protein här.
1,22 kr / g protein
Protein per bar
20,4 g
Socker / polyoler
2,2 g / 19,8 g
Kr per bar
24,83 kr
Kr per 20 g protein
24,35 kr
- 20,4 g protein per bar
- 2,2 g socker per bar
- 19,8 g polyoler per bar, maltitol först i listan
- Bara 1,5 g kreatin per bar
- Dyrast per gram protein i testet
Mitt omdöme
Ehrmanns bar har 20,4 gram protein och 2,2 gram socker per bar, och det ser bra ut tills du läser nästa rad: 19,8 gram polyoler, mest av alla bars som anger dem. Första ingrediensen är sötningsmedel, maltitol, och förpackningen varnar för laxerande effekt. Äter du två på en dag är du nära 40 gram, och där börjar många känna det i magen. Kreatinet är 1,5 gram per bar, hälften av de 3 gram om dagen som EFSA:s hälsopåstående om kreatin bygger på, så du behöver två bars eller ett riktigt kreatintillskott ändå. Per gram protein kostar den 1,22 kr, mest i testet. Jag skulle hoppa över den. Lådan är 21 kronor billigare hos Gymgrossisten.
Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning
Bars med vanligt socker
Två av barerna är sötade med vanligt socker, och det syns direkt i tabellen. Goodlife har 17,4 gram och Nutramino XL har 19 gram per bar. WHO rekommenderar att fritt socker står för mindre än tio procent av energin och skriver att under 25 gram om dagen ger ytterligare vinster. Nutramino XL tar 76 procent av det i en enda bar.
- Nutramino XL19 g
- Goodlife17,4 g
- Ehrmann2,2 g
- Goodlife Low Sugar2 g
- Barebells1,4 g
- Star Protein Bar1,3 g
- Star Vegan1,3 g
- Protein Block1,1 g
Enligt näringstabellen för smaken jag valt. Polyoler ingår inte, eftersom de flesta tillverkare inte anger dem.
Det betyder inte att socker är farligt i en bar efter ett långt pass. Kolhydrater efter träning är inget fel. Men köper du bars för att de ska vara ett nyttigare mellanmål än en kanelbulle ska du titta på raden varav sockerarter innan du köper.
Kollagen räknas som protein
Fem av de åtta barerna har kollagen i ingredienslistan: Protein Block, Star Nutritions Protein Bar, Nutramino XL, Barebells och Ehrmanns kreatinbar. Kollagen är billigt, gör baren mjuk och räknas som protein i tabellen. Men det saknar aminosyran tryptofan och har lite leucin, och ensamt räknas det som ett ofullständigt protein. Paul och kollegor räknade 2019 ut att man kan äta ganska mycket kollagen utan att kostens totala proteinkvalitet blir sämre, så i en vanlig blandkost spelar det liten roll. Det betyder ändå att 29 gram protein i Protein Block inte är riktigt samma sak som 29 gram vassle. Hur stor andel som är kollagen anger ingen av tillverkarna, så jag har inte kunnat räkna bort det.
Behöver du en proteinbar?
Troligen inte. ISSN anger 1,4 till 2,0 gram protein per kilo kroppsvikt och dag för den som tränar, och de flesta når dit med mat och ibland en shake. En bar är bra när alternativet är att inte äta alls eller att köpa en bulle på stationen. Då skulle jag ta Protein Block eller Star Nutritions Protein Bar. Vill du ha kreatin är Ehrmanns kreatinbar fel väg, kreatinmonohydrat i pulverform kostar en bråkdel. Och äter du inte mjölk finns billigare protein i min jämförelse av veganskt proteinpulver än i någon bar.
Vanliga frågor
Är proteinbars nyttiga?
De är bättre än en vanlig chokladbit om du behöver protein, men de är fortfarande ett snacks. De flesta ersätter sockret med sockeralkoholer som maltitol, och några innehåller lika mycket socker som godis. Läs tabellen på baksidan, inte framsidan.
Varför får jag ont i magen av proteinbars?
Oftast är det polyolerna, alltså sockeralkoholer som maltitol, sorbitol och xylitol. De tas bara delvis upp i tunntarmen och jäser sedan i tjocktarmen, vilket ger gaser och ibland lös mage. Känsligheten skiljer sig mycket mellan människor. Cikoriarotfiber, som finns i en del veganska bars, kan ge samma besvär.
Är proteinbar bättre än proteinpulver?
Nej, bara enklare. Den billigaste baren här kostar 1,8 gånger så mycket per gram protein som det billigaste pulvret i min jämförelse av proteinisolat, och den dyraste 3,5 gånger så mycket. Proteinet är ungefär detsamma, utom att flera bars drar upp siffran med kollagen.
Hur många proteinbars kan man äta per dag?
Proteinet sätter sällan gränsen, polyolerna gör det. Studier har visat att maltitol utspritt över dagen tolereras i stora mängder, medan mycket på en gång ger gaser och kurrande mage. En bar om dagen är sällan ett problem. Äter du två eller tre, välj en utan maltitol eller sprid ut dem.
Vad betyder inget tillsatt socker på en proteinbar?
Att tillverkaren inte har tillsatt socker, sirap eller honung. Baren kan ändå innehålla lite naturligt socker från mjölk och choklad, och den är nästan alltid sötad med sockeralkoholer och sötningsmedel i stället. Det säger ingenting om hur mycket polyoler den har, och det behöver inte stå i tabellen.
Källor
- 1.International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Jäger R et al., Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017
- 2.Dose-related gastrointestinal response to the ingestion of either isomalt, lactitol or maltitol in milk chocolate. Koutsou GA, Storey DM et al., European Journal of Clinical Nutrition, 1996
- 3.A digestive tolerance study of maltitol after occasional and regular consumption in healthy humans. Ruskoné-Fourmestraux A et al., European Journal of Clinical Nutrition, 2003
- 4.Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Paul C, Leser S, Oesser S, Nutrients, 2019
- 5.Guideline: Sugars intake for adults and children. Världshälsoorganisationen (WHO), 2015
- 6.Förordning (EU) nr 1169/2011 om tillhandahållande av livsmedelsinformation till konsumenterna, bilaga I, III och artikel 30. Europeiska unionen
- 7.Priser, förpackningsstorlekar och näringsinnehåll avlästa på gymgrossisten.com och bodystore.com 30 september 2026. Gymgrossisten och Bodystore
Priserna kontrollerades 30 september 2026 och kan ha ändrats sedan dess. Se alltid priset i butiken innan du köper. Ordningen följer samma metod som resten av sidan.
Innehållet på den här sidan är allmän information och ersätter inte medicinsk rådgivning. Läs hela ansvarsfriskrivningen.