B.O.T.Sverige

Bästa proteinshake 2026

Av SefaPublicerad
Vårt val
Gainomax High Protein Drink Chocolate, 15 x 250 ml

Gainomax

High Protein Drink Chocolate, 15 x 250 ml

0,58 kr / g protein9,0 / 10Mitt omdöme

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Knapparna går till Gymgrossisten och Bodystore. Jag kan få provision när du köper via en länk här, och det ändrar inte ordningen. Så tjänar sidan pengar.

Kort sammanfattningAlla åtta rangordnade. Priser kontrollerade 3 oktober 2026.

En färdig proteinshake är dyrare per gram protein än pulver, och jag ville se hur mycket. Den billigaste shaken här, Gainomax High Protein, kostar 0,58 kr per gram protein. Det billigaste vasslepulvret i min jämförelse av vassleprotein, Pureness, kostar 0,55 kr, så shaken är 6 procent dyrare. Den dyraste, ProPuds milkshake, kostar 2,5 gånger så mycket som pulvret. Det du betalar för är att slippa blanda, och det är ett rimligt skäl så länge du väljer rätt flaska.

Jag gick igenom de färdiga proteindryckerna som finns hos både Gymgrossisten och Bodystore och valde en smak per sort, en som är i lager hos båda. Flerpacken har mellan 8 och 15 flaskor och ProPud finns också som literkartong, så jag jämför aldrig per låda, bara per gram protein. Sedan läste jag näringstabellen och ingredienslistan på båda butikernas svenska produktsidor. Optimum High Protein Shake anger både tolv och tio flaskor i förpackningen på samma sida, Aito Proteindryck var slut i båda butikerna, Ehrmanns kreatindryck saknar proteinrad och ingredienslista på produktsidan och Weiders lågkaloridryck säljs bara hos Gymgrossisten, så de fick åka ut. Jag har inte smakat alla, så det jag skriver om smak kommer från tillverkarna.

Varför jag räknar per gram protein

Flaskorna och kartongen rymmer mellan 250 och 1 000 milliliter och ger mellan 19 och 61 gram protein. Ett pris per flaska säger alltså ingenting, och ett pris per liter lika lite, för proteinhalten skiljer sig. Så jag räknar ut vad ett gram protein kostar hos den billigaste butiken och rankar på det. På korten står också vad 20 gram protein kostar, en vanlig mängd efter träning. ISSN anger 0,25 gram protein per kilo kroppsvikt och måltid, eller en fast dos på 20 till 40 gram. För någon på 75 kilo ger kilovärdet 18,8 gram. Hur mycket du behöver över dagen går jag igenom i artikeln om proteinbehov.

Kronor per gram protein
  • Gainomax0,58 kr
  • Ehrmann0,6 kr
  • Star Nutrition0,79 kr
  • Nutramino XL0,81 kr
  • ProPud 1 L0,97 kr
  • Weider kaffe1 kr
  • Nutramino1,05 kr
  • ProPud flaska1,36 kr
  • Vassle, pulver0,55 kr

Billigaste butiken, åtta shakes och Pureness, det billigaste vasslepulvret från min jämförelse av vassleprotein.

De två första ligger 6 och 9 procent över pulvret. Resten av listan kostar mer, och det är där valet av flaska spelar roll.

Alla åtta, rangordnade

Ordningen följer kronor per gram protein hos den billigaste butiken. Betyget väger också in sockret, så Nutramino XL har lägre betyg än shaken under, fast den är billigare per gram. Två av förpackningarna kostar olika mycket i butikerna, och det är Bodystore som är dyrare varje gång, så titta på knapparna.

Vårt val
Gainomax High Protein Drink Chocolate, 15 x 250 ml
1

Gainomax

High Protein Drink Chocolate, 15 x 250 ml

9,0/ 10
  • 0,58 kr / g protein
  • Protein per flaska 30 g
  • Socker / energi 9,3 g / 168 kcal
  • Kr per flaska 17,47 kr
  • Kr per 20 g protein 11,64 kr

30 gram protein i flaskan, lägst pris per gram protein och 9,3 gram socker, från mjölken. 0,58 kr per gram protein.

  • Lägst pris per gram protein
  • 30 g protein per flaska
  • Laktosfri
  • Sötad med acesulfam K och sukralos
  • 87 kronor dyrare hos Bodystore
Mitt omdöme

Gainomax High Protein ger 30 gram protein i en flaska på 250 ml och kostar 0,58 kr per gram protein, lägst av alla här. Chokladsmaken har 9,3 gram socker och 168 kcal per flaska. Sockret kommer ur mjölken, för listan består av mjölk, vatten, mjölkprotein, lite kakao och sötningsmedlen acesulfam K och sukralos. Laktas är tillsatt, så den är laktosfri. Butiken spelar roll här. Förpackningen är 87 kronor dyrare hos Bodystore, och handlar du där blir Ehrmanns High Protein Drink billigare per gram protein, 0,76 mot 0,78 kr. Hos Gymgrossisten är det den här jag skulle köpa.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Billigast hos Bodystore
Ehrmann High Protein Drink Chocolate, 12 x 330 ml
2

Ehrmann

High Protein Drink Chocolate, 12 x 330 ml

8,8/ 10
  • 0,60 kr / g protein
  • Protein per flaska 33 g
  • Socker / energi 16,8 g / 211 kcal
  • Kr per flaska 19,92 kr
  • Kr per 20 g protein 12,07 kr

33 gram protein i en flaska på 330 ml, 0,60 kr per gram protein och 16,8 gram socker.

  • 33 g protein per flaska
  • Laktosfri
  • 0,60 kr per g protein
  • Sötad med acesulfam K och sukralos
  • 60 kronor dyrare hos Bodystore
Mitt omdöme

Ehrmann High Protein Drink ger 33 gram protein i en flaska på 330 ml och kostar 0,60 kr per gram protein, 4 procent mer än Gainomax High Protein hos Gymgrossisten. Chokladdrycken är skummjölk, mjölkprotein, kakao och laktas, sötad med acesulfam K och sukralos. Flaskan har 16,8 gram socker och 211 kcal, och sockret är mjölkens. Produktsidan innehåller också text för en mindre flaska, så jag har räknat på 330 ml, som rubriken anger. Handlar du hos Bodystore är det den här jag skulle ta. Förpackningen är 60 kronor billigare hos Gymgrossisten.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

De två första ligger så nära varandra att butiken avgör. Jag har ställt dem mot varandra med priset i båda butikerna.

GainomaxEhrmann
Protein per flaska30 g33 g
Flaskor15 st à 250 ml12 st à 330 ml
Pris Gymgrossisten262 kr239 kr
Pris Bodystore349 kr299 kr
Kr per g protein, Gymgrossisten0,580,60
Kr per g protein, Bodystore0,780,76
Socker per flaska9,3 g16,8 g
Energi per flaska168 kcal211 kcal

Hos Gymgrossisten vinner Gainomax, hos Bodystore Ehrmann. Så jag rankar på det lägsta priset, men köper du bara hos en av butikerna är det den butikens siffror som gäller. Gainomax har 9,3 gram socker per flaska och Ehrmann 16,8, och i båda är det mjölkens socker.

Star Nutrition Protein Milkshake Chocolate, 15 x 250 ml
3

Star Nutrition

Protein Milkshake Chocolate, 15 x 250 ml

8,4/ 10
  • 0,79 kr / g protein
  • Protein per flaska 21 g
  • Socker / energi 12,3 g / 170 kcal
  • Kr per flaska 16,60 kr
  • Kr per 20 g protein 15,81 kr

21 gram protein och 12,3 gram socker per flaska, laktosfri och berikad med D-vitamin. 16,60 kr per flaska.

  • 21 g protein per flaska
  • Laktosfri, berikad med D-vitamin
  • Samma pris i båda butikerna
  • Sötad med acesulfam K och sukralos
  • Grädde i listan, mer fett än de flesta
Mitt omdöme

Star Nutritions milkshake har 21 gram protein, 12,3 gram socker och 170 kcal i flaskan på 250 ml. Proteinet är mjölkprotein och skummjölkspulver, och i listan finns också grädde, så den är krämigare än Gainomax High Protein men har mer fett. Den är laktosfri och berikad med D-vitamin, och sötningen är acesulfam K och sukralos. Det kostar 0,79 kr per gram protein, 36 procent mer än Gainomax High Protein. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna. Jag har inte smakat den, men om du vill ha en krämigare dryck är det den här jag skulle prova först.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Mest socker
Nutramino Protein XL Shake Chocolate, 12 x 475 ml
4

Nutramino

Protein XL Shake Chocolate, 12 x 475 ml

6,4/ 10
  • 0,81 kr / g protein
  • Protein per flaska 48 g
  • Socker / energi 48 g / 390 kcal
  • Kr per flaska 39,08 kr
  • Kr per 20 g protein 16,28 kr

Största flaskan, 48 gram protein, men 48 gram socker och 390 kcal, och sockret är delvis tillsatt.

  • 48 g protein per flaska
  • Inga sötningsmedel
  • 48 g socker per flaska, delvis tillsatt
  • 390 kcal per flaska
  • Inte laktosfri
Mitt omdöme

Nutramino XL är den största flaskan på sidan: 475 ml och 48 gram protein, för 0,81 kr per gram. Priset ser bra ut, men det är inte hela bilden. Tabellen anger 48 gram socker och 390 kcal per flaska, och ingredienslistan har socker efter mjölkproteinet, så en del av sockret är tillsatt. Hur stor del anges inte. Det är den enda här utan sötningsmedel och den enda med tillsatt socker, och den är inte laktosfri. Jag ser XL som en dryck efter ett långt pass, där kolhydraterna kan göra nytta, och inte som ett proteinmellanmål. Det är därför betyget är lägre än för ProPud i literkartong på plats fem, fast den är billigare per gram protein. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Kartong
ProPud Protein Milkshake Strawberry, 1 L
5

ProPud

Protein Milkshake Strawberry, 1 L

7,8/ 10
  • 0,97 kr / g protein
  • Protein per kartong 61 g
  • Socker / energi 46 g / 570 kcal
  • Kr per kartong 59,00 kr
  • Kr per 20 g protein 19,34 kr

61 gram protein i en kartong för 59 kronor, 0,97 kr per gram. Samma dryck som ProPuds flaskor, billigare per gram.

  • 0,97 kr per g protein
  • Laktosfri
  • 59 kr för hela kartongen
  • Bara en kartong, inget att ta med
  • Sötad med steviolglykosider och acesulfam K
  • Bara jordgubbssmak hos butikerna
Mitt omdöme

Literkartongen är samma mjölkdryck som ProPuds milkshake, fast i en enda förpackning: 61 gram protein för 59 kronor, alltså 0,97 kr per gram protein. Flaskorna kostar 1,36 kr per gram, så kartongen kostar 29 procent mindre per gram protein. Jag hittade bara jordgubbssmak. Hela kartongen på 1 000 ml har 46 gram socker och 570 kcal, och sockret kommer ur mjölken. Sötningen är steviolglykosider och acesulfam K, och den är laktosfri. Det här är en dryck du häller upp i ett glas hemma, inte något du stoppar i väskan. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Kartongen och flaskorna från ProPud är samma dryck. Literkartongen kostar 0,97 kr per gram protein och flaskorna 1,36 kr, alltså 29 procent mindre per gram. Det du betalar extra för flaskan är att den är portionsstor och går att ta med. Dricker du ändå hemma kan du hälla upp ur kartongen.

Med koffein
Weider Protein Shake Coffee, 12 x 250 ml
6

Weider

Protein Shake Coffee, 12 x 250 ml

7,2/ 10
  • 1,00 kr / g protein
  • Protein per flaska 25 g
  • Socker / energi anges ej / 148 kcal
  • Kr per flaska 24,92 kr
  • Kr per 20 g protein 19,93 kr

25 gram protein och 75 mg koffein per flaska, kaffesmak. Tabellen anger inte socker. 1,00 kr per gram protein.

  • 75 mg koffein per flaska
  • 25 g protein per flaska
  • Socker anges inte
  • Inte laktosfri
  • 1,00 kr per g protein
Mitt omdöme

Weider är den enda med kaffe: 75 mg koffein i en flaska på 250 ml. EFSA bedömde 2015 att friska vuxna tål upp till 400 mg koffein om dagen från alla källor, så en flaska är ingen fara, men jag skulle inte dricka den sent på kvällen. Flaskan ger 25 gram protein och 148 kcal. Tabellen anger 10 gram kolhydrater och inte hur mycket av dem som är socker. Listan är mjölk, mjölkprotein, kaffeextrakt och sukralos, inget socker och ingen laktas, så den är inte laktosfri. Det kostar 1,00 kr per gram protein, 71 procent mer än Gainomax High Protein. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Nutramino Protein Shake Chocolate, 12 x 250 ml
7

Nutramino

Protein Shake Chocolate, 12 x 250 ml

7,0/ 10
  • 1,05 kr / g protein
  • Protein per flaska 19 g
  • Socker / energi 10 g / 140 kcal
  • Kr per flaska 19,92 kr
  • Kr per 20 g protein 20,96 kr

19 gram protein, 10 gram socker och 140 kcal per flaska. 1,05 kr per gram protein.

  • 140 kcal per flaska
  • Laktosfri
  • 19 g protein per flaska
  • 1,05 kr per g protein
Mitt omdöme

Nutraminos Protein Shake har 19 gram protein, 10 gram socker och 140 kcal i flaskan på 250 ml. Den är laktosfri, proteinet är mjölkproteinkoncentrat och skummjölk, och sötningen är sukralos. Flaskan är lika stor som Star Nutritions Protein Milkshake, som ger 21 gram protein, och per gram protein kostar den 33 procent mer än den. Öppnad ska flaskan stå i kylskåp och drickas inom 24 timmar. Den är rimlig om du vill ha en lättare shake med färre kalorier, men jag hittar inget skäl att välja den före de som ligger över den. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Dyrast per gram
ProPud Protein Milkshake Chocolate, 8 x 330 ml
8

ProPud

Protein Milkshake Chocolate, 8 x 330 ml

6,6/ 10
  • 1,36 kr / g protein
  • Protein per flaska 20,1 g
  • Socker / energi 15,2 g / 188 kcal
  • Kr per flaska 27,38 kr
  • Kr per 20 g protein 27,20 kr

20,1 gram protein och 15,2 gram socker per flaska. Dyrast per gram protein här, och kartongen är billigare.

  • Krämig konsistens enligt tillverkaren
  • Laktosfri
  • Samma pris i båda butikerna
  • Dyrast per gram protein här
  • Sötad med steviolglykosider och acesulfam K
Mitt omdöme

ProPud är Njies milkshake, och produktsidan kallar den uppföljaren till deras proteinpudding. Flaskan ger 20,1 gram protein och 15,2 gram socker, sockret är mjölkens, och sötningen är steviolglykosider och acesulfam K. Den är laktosfri. Det är dyrast per gram protein här: 1,36 kr, 2,3 gånger så mycket som Gainomax High Protein. Jag har inte smakat den, men tillverkaren beskriver en krämig konsistens, och jag tror att det är den du betalar extra för. Vill du ha ProPud är ProPud i literkartong billigare per gram protein. Förpackningen kostar lika mycket i båda butikerna.

Priset kan ha ändrats en aning sedan jag skrev min bedömning

Socker, sötningsmedel och laktos

Sex av de åtta anger 3,7 till 5,1 gram socker per 100 ml och är ändå märkta utan tillsatt socker. Sockret är mjölkens. I de laktosfria har laktas delat laktosen i glukos och galaktos, och de räknas också som sockerarter i tabellen. Undantaget är Nutramino XL, där listan har socker och tabellen anger 10,1 gram per 100 ml. Weiders kaffeshake anger bara kolhydraterna, så den är inte med i diagrammet.

Gram socker per 100 ml
  • Nutramino XL10,1 g
  • Ehrmann5,1 g
  • Star Nutrition4,9 g
  • ProPud 1 L4,6 g
  • ProPud flaska4,6 g
  • Nutramino4 g
  • Gainomax3,7 g

Enligt näringstabellen för smaken jag valt. Per 100 ml, så att kartongen och de stora flaskorna går att jämföra med de små.

Sju av åtta är sötade med sötningsmedel, oftast sukralos och acesulfam K. ProPud har stevia. Det är en smaksak, och jag ser inget skäl att välja bort en shake för det. Vill du ändå slippa dem är Nutramino XL det enda alternativet, med priset att den har mest socker.

Behöver du en shake?

Troligen inte, men den är ett enkelt sätt att nå dit när maten inte räcker. Morton och kollegor sammanställde 2018 49 studier med 1 863 deltagare och fann att proteintillskott inte ger någon ytterligare vinst när det totala intaget redan ligger över ungefär 1,6 gram per kilo och dag. Därför ser jag shaken som ett val för bekvämlighet. Är det pengarna som styr finns det billigare protein i vassleprotein, vill du ha något att tugga finns proteinbar, och vill du ha något klart och lättare utan mjölk titta på clear whey. Weiders kaffeshake har 75 mg koffein per flaska, långt under de 400 mg om dagen som EFSA anger, men det gör den till en dryck för dagen och inte för kvällen.

Vanliga frågor

Är proteinshake bättre än proteinpulver?

Nej, bara enklare. Den billigaste shaken här kostar 6 procent mer per gram protein än det billigaste vasslepulvret i min jämförelse av vassleprotein, och den dyraste kostar 2,5 gånger så mycket. Du betalar för att slippa blanda, och för att proteinet kommer i en flaska som går att ta med.

Betyder utan tillsatt socker att shaken är sockerfri?

Nej. Sex av de åtta anger 3,7 till 5,1 gram socker per 100 ml i tabellen, trots att ingen har socker i ingredienslistan. Det är sockret i mjölken. I de laktosfria har laktaset delat laktosen i enklare sockerarter, som tabellen också räknar. Nutramino XL är undantaget, med tillsatt socker och 10,1 gram per 100 ml.

Hur mycket protein ska en shake innehålla?

ISSN anger 0,25 gram protein per kilo kroppsvikt och måltid, eller en fast dos på 20 till 40 gram. För någon som väger 75 kilo ger kilovärdet 18,8 gram. Shakesen här ger mellan 19 och 61 gram per flaska, så de flesta täcker en måltid med en flaska.

Måste proteinshakes stå i kylen?

Det beror på märket. ProPud och Ehrmann skriver på sina produktsidor att oöppnade förpackningar kan stå i rumstemperatur, medan Star Nutrition och Nutramino skriver svalt och torrt. Alla serveras bäst kalla, och en öppnad flaska ska i kylskåp och drickas inom 24 timmar enligt Star Nutrition och Nutramino.

Vilka shakes är laktosfria?

Gainomax High Protein, Ehrmanns High Protein Drink, Star Nutritions Protein Milkshake, ProPud i literkartong, Nutraminos Protein Shake och ProPuds milkshake har laktas tillsatt eller är märkta laktosfria, så sex av åtta. Nutramino XL och Weiders kaffeshake nämner varken laktas eller laktosfri på produktsidan, och där ska du räkna med mjölkens laktos.

Källor

  1. 1.International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Jäger R et al., Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017
  2. 2.A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength in healthy adults. Morton RW et al., British Journal of Sports Medicine, 2018
  3. 3.Scientific Opinion on the safety of caffeine. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, EFSA Journal, 2015
  4. 4.Priser, förpackningsstorlekar och näringsinnehåll avlästa på gymgrossisten.com och bodystore.com 3 oktober 2026. Gymgrossisten och Bodystore

Priserna kontrollerades 3 oktober 2026 och kan ha ändrats sedan dess. Se alltid priset i butiken innan du köper. Ordningen följer samma metod som resten av sidan.

Innehållet på den här sidan är allmän information och ersätter inte medicinsk rådgivning. Läs hela ansvarsfriskrivningen.